Skip to content
69th edition
. October 18-26, 2024
Newsletter
Valladolid
Español
Español
The Festival
Introduction
Sponsors
Venues
Sections
Awards
Regulations
Advertising Spaces
68th edition
FILMS
FILMS OF THE 68TH EDITION
Official Section
Official Section Feature Films
Official Section Short Films
Meeting Point
Meeting Point Feature Films
Meeting Point Short Films
Meeting Point – The Night of the Spanish Short Film
Time Of History
Time Of History Feature Films
Time Of History Short Films
Memory and Utopia
Alchemies
Guest Country: India
Special Screenings
European Film Academy
Education
Miniminci
Young Seminci
Cinephile Window
Gourmet Cinema
Castilla y León Cinema
Castilla y León Feature Films
Castilla y León Short Films
Quercus
AWARDS
JURIES
HOMAGES
European Film Academy
Nathalie Baye
Blanca Portillo
Charlotte Rampling
Cristina García Rodero
Kiti Mánver
Rules & Regulations – Film registration
Programming and tickets
Programme
Ticket Sales
Guide to all films (pdf)
Activities
Activities
SEMINCI Playroom: The Red Balloon
Press
News
Press Accreditation
Press releases
Download area – Virtual Press Box
Press contact
Newssletter
Industry
MERCI
Europa Cinemas
Castilla y León New Talent / Open ECAM Award
Film heritage in the 21st century
Professional Accreditations
History
A journey through the past
Previous editions
The awards
Laborum / Golden Spikes
Honored
Juries
Posters
Magazine
Publications catalog
Menu
The Festival
Introduction
Sponsors
Venues
Sections
Awards
Regulations
Advertising Spaces
68th edition
FILMS
FILMS OF THE 68TH EDITION
Official Section
Official Section Feature Films
Official Section Short Films
Meeting Point
Meeting Point Feature Films
Meeting Point Short Films
Meeting Point – The Night of the Spanish Short Film
Time Of History
Time Of History Feature Films
Time Of History Short Films
Memory and Utopia
Alchemies
Guest Country: India
Special Screenings
European Film Academy
Education
Miniminci
Young Seminci
Cinephile Window
Gourmet Cinema
Castilla y León Cinema
Castilla y León Feature Films
Castilla y León Short Films
Quercus
AWARDS
JURIES
HOMAGES
European Film Academy
Nathalie Baye
Blanca Portillo
Charlotte Rampling
Cristina García Rodero
Kiti Mánver
Rules & Regulations – Film registration
Programming and tickets
Programme
Ticket Sales
Guide to all films (pdf)
Activities
Activities
SEMINCI Playroom: The Red Balloon
Press
News
Press Accreditation
Press releases
Download area – Virtual Press Box
Press contact
Newssletter
Industry
MERCI
Europa Cinemas
Castilla y León New Talent / Open ECAM Award
Film heritage in the 21st century
Professional Accreditations
History
A journey through the past
Previous editions
The awards
Laborum / Golden Spikes
Honored
Juries
Posters
Magazine
Publications catalog
Search
Search
Close this search box.
ES
The Edition
Official Section – Feature films
The Edition
Opening Film
1st film
Libertad
España / Bélgica
104
Clara Roquet
The Card Counter
Estados Unidos / Reino Unido / China
110
Paul Schrader
1st film
Clara Sola
Suecia / Costa Rica / Bélgica / Alemania
106
Nathalie Álvarez Mesén
2nd film
L’événement
Happening
Francia
100
Audrey Diwan
Ghahreman
A Hero
Irán / Francia
127
Asghar Farhadi
1st film, 2nd film
Ghasideyeh gave sefid
Ballad of a White Cow
Irán / Francia
105
Behtash Sanaeeha, Maryam Moghadam
Hytti Nro 6
Compartment Nº 6
Finlandia / Alemania / Estonia / Rusia
106
Juho Kuosmanen
Ich Bin Dein Mensch
I’m Your Man
Alemania
100
Maria Schrader
1st film
Jadde Khaki
Hit the Road
Irán
93
Panah Panahi
Last Film Show
India / Francia / Estados Unidos
100
Pan Nalin
1st film, 2nd film
Das Mädchen und die Spinne
The Girl and the Spider
Suiza
98
Ramon Zürcher, Silvan Zürcher
Mali Twist
Francia / Canadá / Italia / Senegal
125
Robert Guédiguian
La Mif
The Fam
Suiza
110
Fred Baillif
El rey de todo el mundo
The King of all the World
México / España
95
Carlos Saura
Saloon Huda
Huda’s Salon
Palestina / Egipto / Países Bajos / Catar / Estados Unidos
91
Hany Abu-Assad
Seperti Dendam, Rindu Harus Dibayar Tuntas
Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash
Indonesia / Singapur / Alemania
114
Edwin
Las siamesas
The Siamese Bond
Argentina
80
Paula Hernández
Sis dies corrents
The Odd-Job Men
España
85
Neus Ballús
2nd film
Une histoire d’amour et de désir
A Tale of Love and Desire
Francia
102
Leyla Bouzid
Verdens verste menneske
The Worst Person in the World
Noruega/Francia/Suecia/Dinamarca
121
Joachim Trier
Out of competition
Viaje a alguna parte
Journey to Somewhere
España
107
Helena de Llanos
1st film
Zgjoi
Hive
Kosovo/Suiza/Albania/Macedonia del Norte
84
Blerta Basholli
Closign Film
Out of competition
Funny Boy
Canadá / India / Estados Unidos / Sri Lanka
109
Deepa Mehta